ربات هوشمند رف خوان پارس


  رف خوانی (شلف خوانی) چیست؟
به فرآیند کنترل منابع کتابخانه اعم از مجموعه سازی، بروزرسانی، هماهنگ سازی و مرتب سازی کتاب ها رف خوانی گویند. یکی از مهمترین دستاوردهای رف خوانی بررسی کتابهای مفقود یا جابجا شده در قفسه ها می باشد. طی فرآیند رف خوانی به آمارگیری کتابها نیز پرداخته می شود و کتابهای بدون مخاطب یا فرسوده وجین می شوند. از آنجا که کتاب ها بر اساس اصول فهرست نویسی در قفسه ها نگهدای می شوند یکی از بزرگترین مشکلات کتابخانه های قفسه باز جابجایی کتاب ها از محل واقعی خود در سایر قفسه ها می باشد که بعضا به دلیل ناآشنایی مراجعه کنندگان رخ می دهد. لذا کتابخانه ها باید هر از گاهی فرآیند رف خوانی را انجام دهند.

مشکل چیست؟
بزرگترین چالش در کتابخانه های بزرگ است. فرض کنید کتابخانه ای با 50 هزار کتاب باید رف خوانی شود، فرآیند بروزرسانی و جستجوی کتاب های مفقود در چنین کتابخانه ای به چندین نیروی متخصص و چندین هفته بعضا ماه زمان نیاز دارد تا فرآیند رف خوانی انجام شود.

چرا رف خوانی مهم است؟
اساسا کارآیی یک کتابخانه مستقیما به فرآیند رف خوانی وابسته است چنانکه جابجایی یک کتاب می تواند به معنای عدم وجود آن کتاب باشد و در حالیکه در سیستم مدیریت کتابخانه کتاب مورد نظر موجود می باشد ولی به دلیل جابجایی امکان دسترسی به آن کتاب فراهم نیست در نتیجه کاربر یا متصدی کتابخانه نمی تواند کتاب مذکور را جستجو کند.


  فرآیند رف خوانی چگونه است؟
در روش های سنتی و در کتابخانه های کوچک معمولا متصدی یا متصدیان کتابخانه با شناخت نسبی که از کتاب ها دارد و با توجه به فهرست نویسی کتاب و محل قفسه ها کار رف خوانی را انجام می دهد. در این رویه از رف برگه استفاده می شود که آن لیستی از کتابهای کتابخانه است که بر اساس نظام قرارگیری کتاب ها در کتابخانه منظم شده است.

بطور مرسوم سه روش برای رف خوانی متداول است:
الف) در روش اول به تطابق موجودی قفسه ها با رف برگه های موجود در رف برگه دان می پردازند
ب) روش دوم مطابقت موجودی قفسه ها با فهرست نسخه های موجود  کتابها در نرم افزار مدیریت می باشد
ج) و در روش سوم تطابق موجودی قفسه ها با استفاده از سیستم های بارکدخوان یا اتوماتیک با نرم افزار مدیریت می باشد


همه روش های بالا دارای مزایا و معایبی هستند و شامل خطای نسبی نیز می باشند. در کتابخانه های بزرگ امکان رف خوانی با روش اول و دوم ساده نیست و مستلزم هزینه فراوانی می باشد که در مقابل ضریب خطای نسبی موجود از بهره وری بالائی برخودار نیست. روش سوم که در کتابخانه های بزرگ دنیا مرسوم است متاسفانه دارای معایب کلیدی می باشد که بطور مستقیم به تکنیک رف خوانی وابسته است. بطور مثال یکی از روش های اخیر برای رف خوانی استفاده از تک های RFID می باشد که اغلب کتابخانه های بزرگ به آن مجهز می باشند اما در فرآیند رف خوانی خطاهای بزرگی حین اجرای عملیات رخ می دهد. مثلا اگر قفسه ها فلزی باشند تاثیر نامطلوب آن بر روی سیستم از معایب این روش است و خطای سیستمی را بطور فزاینده ای افزایش می دهد.


  راه حل ما: ربات هوشمند رف خوان پارس
چنانکه در بالا اشاره شد رف خوانی در کتابخانه های بزرگ فرآیند بسیار دشوار و پیچیده ای است ضمن آنکه به شدت به زمان آخرین رف خوانی نیز وابسته است چنانکه این فرآیند بصورت غیرماشینی تقریبا ممکن نمی باشد. ما از دانش روز خود بهره برده ایم و راه حلی کارآمد را ارائه کرده ایم. در این روش ما یک ربات هوشمند موسوم به «ربات رف خوان پارس» را به شما پیشنهاد می کنیم که وظیفه او رف خوانی است بنابراین شما می توانید دیگر نگران موجودی قفسه ها، جابجایی کتاب ها، عدم همخوانی امانت کتاب در سیستم و غیره نباشید و به هر تعداد مورد علاقه تان فرآیند رف خوانی را انجام دهید. این ربات می تواند سالانه، ماهانه، هفته ای، روزانه، شبانه و حتی بطور لحظه ای در کتابخانه شما قدم زده و فرآیند رف خوانی را  انجام دهد. دقت ربات رف خوان پارس به کتاب های شما وابسته است و توانایی 100% تشخیص صحیح را دارد. ربات پارس ما از بروزترین و کارآمدترین تکنیک های روز دنیا برخوردار است و تمام فرآیند رف خوانی و تشخیص و شناسایی کتابهای مفقودی یا کتاب های جابجا شده را بطور اتوماتیک شناسایی و گزارش می دهد.
 


  خدمات و ارتباط با ما
خدمات ما عبارتند از:

الف) ارائه سرویس های رف خوانی کتابخانه های بزرگ.
در این نوع خدمات ما بصورت پروژه ای کار رف خوانی کتابخانه شما را انجام می دهیم. هزینه این خدمات بر اساس تعداد کتابهای کتابخانه شما تعیین می شود.

ب) فروش ربات رف خوان پارس.
این ربات هم اکنون در دفتر سازمان ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده و با خدمات پشتیبانی کامل پس از تناسب سازی با کتابخانه شما برای فروش آماده عرضه می باشد.

لازم به ذکر است اجرای آزمایشی سیستم مذکور بصورت رایگان فراهم می باشد (توجه فرمایید هزینه ایاب و ذهاب و اسکان به عهده متقاضی است)لطفا برای اطلاع از نحوه قرارداد، سوالات احتمالی و هماهنگی های بیشتر با مدیر پروژه (آقای دکتر جم پور) تماس حاصل فرمایید.
Iran:     +98 915 519 4189
Austria: +43 650 751 2191
email:    jampour @ icg.tugraz.atربات رف خوان پارس را در تلگرام دنبال کنید HyperLink

ویدئوها و تصاویر
برای مشاهده نمونه هایی از ویدئوهای ربات رف خوان پارس (حین عملیات) بر روی لینکهای زیر کلیک کنیدربات رف خوان پارس در خبرگزاری هاربات رف خوان پارس را در تلگرام دنبال کنید HyperLinkHome  |  Contact me  |  About me  | Mahdi Jampour © 2008-2018